Duchowość

Triskel (trzy spirale w logu naszej fundacji) oznacza Harmonię trzech elementów, które stale, wspólnie i jednocześnie są obecne w naszym życiu i w świecie.

 

Mistrzowie prasłowiańskich i praceltyckich kultów, lamy Tybetu, szamanie Ameryki, Azji i Afryki nauczali przez tysiąclecia czegoś bardzo naturalnego – Harmonii duszy, ciała i umysłu. Stałe obcowanie z naturą umożliwiło i de facto sprawiało uczucie harmonii, zarówno człowieka ze wszechświatem, jak i w nim samym. Odkąd utraciliśmy dawne mity i legendy zabraniające wykorzystywania natury, straciliśmy też duchowy kontakt z naszym wnętrzem, jądrem naszej energii, czyli z Ziemią. Zastąpiliśmy je kompletem nakazów i zakazów odnoszących się tylko do innych ludzi i niezwiązanymi z naturą, przez co rozwinęliśmy niszczące i antropocentryczne cywilizacje i religie.

Zarówno Permakultura jak i Ajurweda uczą znalezienia czasu dla siebie, który w całości i w spokoju poświęcimy rozwojowi duchowemu. Fundacja Harmonia Kultury stwarza miejsce sprzyjające duchowym poszukiwaniom. Ajurweda jest bardziej filozofią życia, niż medycyną. Nauką, która wyjaśnia co możemy zrobić, by wypełnić wewnętrzną pustkę, powrócić do korzeni i uzdrowić duszę. Deepak Chopra pisze, że bycie zdrowym to naturalny stan człowieka. To coś więcej niż tylko brak choroby – Zdrowie to pełny fizyczny, psychiczny i społeczny dobrobyt. To także poczucie radości, spełnienia oraz świadomości pozostawania w harmonii z otaczającym Cię światem. Ajurweda tkwi w utrzymaniu harmonii w zakresie jedzenia, zachowania, rytmów biologicznych, środowiska i myśli.

“Rzeczywistość nie jest nam dana, to możliwość, którą kształtujemy i kontrolujemy. Problem w tym, że nasze społeczeństwo nie nauczyło nas jak być wprawnym twórcą rzeczywistości. Zamiast tego zostaliśmy nauczeni, by akceptować nasz status jako więźniów. Musimy przestać wspierać system, który ogranicza naszą zdolność do samorealizacji i osiągnięcia duchowej wolności. Ludzka świadomość została stworzona po to, aby osiągnąć stan całkowitej wolności, i dlatego warto się nigdy nie poddawać na drodze odnalezienia nieskończonego spokoju i szczęścia.” DC